Gayrimenkul Alımı ile Türkiye Vatandaşlığı

Genel Bilgi

Gayrimenkul edinimi ile vatandaşlık kazanılması Türk Vatandaşlığı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte belirlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre; “En az 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı veya kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş, en az 250.000 Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarı peşin olarak yatırılan taşınmazın satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkini yapılmayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edildiği Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilen” Yabancı uyruklu kişiler Türk vatandaşlığını alma hakkına sahip olurlar.

Türk vatandaşlığı kazanabilmek için yatırım sürecini doğru firma ile sürdürmek, işlemlerinizin hem kusursuz hem de en hızlı şekilde ilerlemesi açısından çok önemlidir. Bugüne kadar Şengül Yapı olarak, birçok kişinin yatırım sürecini en doğru şekilde yöneterek Türk vatandaşlığına geçişlerini kolaylaştırdık. Siz de bu süreçte en doğru ve en güvenilir yatırım danışmanlığını almak için yanda yer alan iletişim formundan bize ulaşabilirsiniz.

Bu yönetmeliğe göre taşınmazın türü ile ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Yani konut, işyeri, arsa, tarla, bahçe gibi her türlü taşınmazı kapsamaktadır.

Yönetmeliğe Göre Kısıtlamalar Nelerdir?

Öncelikle ilgili yönetmeliğe göre yabancı kişi dışındaki yakınları (eşi, çocuğu vb.) ve/veya ortağı oldukları tüzel kişiliği adına alınan taşınmazlar bu kapsama alınmamakta olup yabancı gerçek kişinin şahsi olarak taşınmaz edindiği durumda değerlendirilmektedir.

Diğer bir konu ise genel olarak taşınmazın büyüklüğüyle ilgili kısıtlamadır. Buna göre yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’de edinecekleri taşınmazlarla ilgili de bazı kanuni sınırlamalar bulunmaktadır. Yasaya göre yabancı uyruklu kişiler en fazla 30 hektar ve özel mülkiyete konu olabilen ilçe yüzölçümlerinin %10’una kadar taşınmaz sahibi olabilmektedirler.

Yukarıda taşınmazın türü ile ilgili kısıtlamanın olmadığından bahsetmiştik. Fakat tarım arazisi ve arsa nitelikli yapısız taşınmazlarında, ön izinlerin alınması ve ilgili kurumlara edinimden sonraki 2 yıl içerisinde ise proje sunma taahhüdü istenmektedir.

Taşınmaz Sayısında Bir Kısıtlama Yoktur!

Yukarıda açıkladığımız yüzölçümleri ile ilgili sınırlamanın içerisinde kalmak şartıyla, taşınmazların sayısı bakımından herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Fakat burada en önemli konu taşınmazların toplam değerinin aranan miktara ulaşmış olmasıdır.

Peki bu taşınmazların değeri nasıl tespit edilmelidir?

Taşınmaz ediniminde kıstas değer olduğu için tabii ki en önemli konu da ilgili taşınmazların değerinin resmi bir kaynaktan alınacak raporla bildirilmesidir. Bu kurumlar aşağıdaki linklerde belirtilmiştir:

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB)

Konu hakkında Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, ilgili yönetmelik ve bu yönetmelikte yapılan değişiklikleri örneklerle açıklayarak geniş kapsamlı bir kılavuz hazırlamıştır. Tüm detayları öğrenebileceğiniz bu kılavuza ulaşmak için tıklayınız.

Türk Vatandaşlığının kazanılmasının tüm yollarını anlatan detaylı bilgiye ise T.C. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Paylaş: